Rusza „IC You” – innowacyjna inicjatywa edukacyjna dla adeptów kardiologii inwazyjnej
Rusza „IC You” – innowacyjna inicjatywa edukacyjna dla adeptów kardiologii inwazyjnej
Naukowym spotkaniem warsztatowym, które odbyło się 12 maja w Łodzi zainaugurowano nową inicjatywę edukacyjną dla młodych adeptów kardiologii inwazyjnej „IC You”. Celem projektu jest doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych lekarzy rozpoczynających praktykę kliniczną w obszarze kardiologii interwencyjnej za pomocą innowacyjnych metod dydaktycznych. W ramach pierwszej odsłony projektu edukacyjnego zrealizowano wykłady z quizami oraz warsztaty z zakresu stentowania tętnic wieńcowych z wykorzystaniem nowoczesnych symulatorów i modeli anatomicznych.
Nowatorska formuła dydaktyczna
W inauguracji nowego projektu edukacyjnego „IC You” wzięło udział ponad 20 uczestników. Nad programem merytorycznym czuwało trzech koordynatorów merytorycznych – doświadczonych kardiologów interwencyjnych z czołowych polskich ośrodków: dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski i dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Roleder ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Zamysłem inicjatywy edukacyjnej „IC You” jest doskonalenie wiedzy i umiejętności młodych adeptów kardiologii inwazyjnej w kameralnych, sprzyjających lepszemu skupieniu i efektywnej nauce warunkach. Naszą inicjatywę wyróżniają także innowacyjne narzędzia dydaktyczne: jeśli realizujemy wykłady, to wzbogacamy je o sesję Q&A z uczestnikami, jeśli omawiamy status danej procedury, powołujemy się na wytyczne kliniczne, ale uzupełniamy je o komentarze różnych specjalistów-praktyków. Pokazujemy, że do tej samej procedury można podejść w nieco odmienny sposób. Nie unikamy także trudnych pytań. Pokazujemy na prawdziwych przykładach, jakie komplikacje mogą wiązać się z daną procedurą i zapraszamy wykładowców i uczestników do wspólnego poszukiwania rozwiązań-scenariuszy dalszego postępowania zabiegowego. Taka kreatywna formuła nauki wspaniale procentuje w przyszłości – wyjaśnia dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski.
Innowacyjne procedury kliniczne
W ramach pierwszej części spotkania warsztatowego „IC You” uczestnicy zapoznali się z koncepcją i podstawami teoretycznymi oceny czynnościowej tętnic wieńcowych, w tym: FFR, RFR i czynników wpływających na wyniki pomiarów (wykładowca: dr hab. n. med. Wojciech Wańha) a także koncepcją, podstawami teoretycznymi i technikami wykonywania oceny mikrokrążenia (wykładowca: dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik).
Na przykładzie dławicy piersiowej dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik przekonywał, jak istotne znaczenie ma wykorzystanie w praktyce klinicznej najbardziej optymalnych technik i narzędzi diagnostycznych oraz terapeutycznych:
– Klasyczne procedury, takie jak koronarografia, mogą nie wykazać istotnej patologii. To wcale nie znaczy, iż pacjenci z dolegliwościami są zupełnie zdrowi, choć tak byłoby najlepiej dla nich. Nawet 30 proc. pacjentów kwalifikowanych do koronarografii ma patologię, której nie sposób dostrzec w klasycznej koronarografii (INOCA), niemniej ci chorzy mają dolegliwości i mają udowodnione niedokrwienie mięśnia serca. U nich problem leży dużo głębiej i przez to jest trudniejszy do zdiagnozowania czy późniejszego leczenia. Jak można to zrobić w codziennej praktyce? Okazuje się, że nie jest to tak trudne – rozwiązanie jest dostępne praktycznie w każdej pracowni hemodynamiki w Polsce. Co za tym idzie, jeśli tylko można, warto sięgać po metody i techniki uzupełniające i doskonalsze, dające precyzyjniejsze informacje. W wielu pracowniach używany jest prowadnik gotowy do pomiarów mikrokrążenia. Wystarczy poszerzyć badanie jedynie o tę część, dzięki czemu procedura staje się bardziej efektywna – klinicznie i finansowo. Poszerzenie badania o test prowokacyjny pozwoli dodatkowo ocenić, czy istnieje dławica naczynioskurczowa. W Klinice Kardiologii Interwencyjnej w Krakowie rutynowo już w tej chwili wykonujmy kompleksową ocenę u pacjentów z INOCA. Szybsza, dokładniejsza i trafna informacja to większe bezpieczeństwo pacjenta, lepsze efekty terapii i krótszy czas procedur, co jest istotne z punktu widzenia administracyjno-ekonomicznego.
Wiedza w praktyce – klinicznej i naukowej
Dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski zwracał uwagę, że najmłodsze pokolenia adeptów kardiologii inwazyjnej rozważają dalsze kierunki rozwoju już na bardzo wczesnym etapie kariery:
– Wielu młodych kardiologów już dziś bardzo poważnie rozważa dalszy rozwój swojej kariery klinicznej, ale także naukowej. W ramach inicjatywy „IC You” chcemy wspierać naszych kolegów w ich dążeniach w tym zakresie, zwłaszcza, jeśli są zainteresowani innowacyjnymi obszarami kardiologii inwazyjnej. To atrakcyjna, ale wbrew pozorom nie zawsze łatwa ścieżka rozwoju. W przypadku najbardziej innowacyjnych procedur, stosowanych jeszcze w formule off label (poza zarejestrowanymi wskazaniami) wymagane jest spełnienie szeregu warunków regulacyjno-prawnych (m.in. pozyskanie zgód Komisji Bioetycznej). Jak w obliczu takich wyzwań prowadzić badania naukowe i prace kliniczne w warunkach ośrodka i uczelni? Chcemy pokazać, że warto pokusić się o najbardziej ambitne cele, bo to nie tylko możliwe, co i dające niesamowitą satysfakcję ścieżki.
Praktyka czyni mistrza
Zdaniem koordynatorów inicjatywy „IC You” współczesne możliwości technologiczne służą efektywnie nie tylko praktyce klinicznej, ale mogą – i powinny – skutecznie wspierać także proces dydaktyczny. W ramach praktycznych warsztatów z zakresu stentowania bifurkacji (rozwidlenia naczyń) wieńcowych wykorzystano innowacyjne symulatory i tak zwane flow modele. Po uprzednim zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi na wydrukowanych w technologii 3D przezroczystych modelach anatomicznych serca z odwzorowanymi naczyniami wieńcowymi z rozwidleniami uczestnicy dobrani w pary ćwiczyli różne techniki bifurkacyjne: stentowanie tętnic wieńcowych metodą T-steting and protrusion (TAP) oraz DK-crush.
Uczestnicy docenili możliwość treningu praktycznego. Jak zaznaczali, możliwość przećwiczenia wiedzy w praktyce i oceny swoich działań okazała się nie do przecenienia.
– Warsztaty z zakresu stentowania bifurkacji rozpoczął wykład na temat technik angioplastyk w bifurkacjach, to jest rozwidleniach naczyń wieńcowych. Następnie otrzymaliśmy dwa zadania: mieliśmy wykonać angioplastykę w bifurkacji metodą TAP, następnie metodą DK crush. Zadania były bardzo ciekawe, a możliwość bieżącej konsultacji kolejności wykonywania poszczególnych manewrów, korekty pozycji stentów i pozyskania dodatkowych wskazówek ze strony nadzorujących nasze ćwiczenia profesorów była bardzo pomocna. Mogliśmy spróbować zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. To zupełnie zmienia perspektywę – mówi lek. Piotr Kasprzyk z I Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestnik warsztatów „IC You”.
Spotkanie adeptów kardiologii inwazyjnej „IC You” zakończyły dwa wykłady dotyczące przyszłości kardiologii interwencyjnej i sztucznej inteligencji w kardiologii. Wykładowcy podkreślali, że innowacyjne, w tym „inteligentne” urządzenia oparte na technologii uczenia maszynowego stanowią aż 80 proc. nowoczesnych technologii zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Wykrywanie migotania przedsionków, kardiomiopatii czy ocena uniesienia odcinka ST to przykładowe obszary, w których SI już dziś okazuje się pomocna – znacząco usprawnia proces diagnostyki i terapii, pomaga efektywnie zapobiegać powikłaniom. Wykładowcy i uczestnicy warsztatów „IC You” zgodzili się, że w świetle rozumienia choroby jako dolegliwości o charakterze: fizycznym, psychicznym, społecznym i finansowym potrzeba rozwiązań, które w każdy możliwy bezpieczny i skuteczny sposób pomogą wspierać opiekę nad pacjentami.
W ramach inicjatywy „IC You” zaplanowano kolejne projekty edukacyjne. Partnerem programu jest firma Abbott.